INGA LEWANDOWSKA - wokalistka, kompozytorka, aranżerka, skrzypaczka.
Absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej katowickiej Akademii Muzycznej. Tajniki sztuki wokalnej zgłębiała również pod kierunkiem Sheili Jordan i Marka Murphy’ego studiując w Akademii Muzycznej w Grazu (Austria).
Wrodzona muzykalność pozwala wokalistce bez trudu przekazać najtrudniejsze nawet przesłanie niesione przez melodię i tekst utworu. Jej nastrojowe, zmysłowe interpretacje cechuje indywidualne i subtelne podejście do zawartej w piosence treści. Szczególną uwagę poświęca wokalistka słowom, co pomaga przenieść się słuchaczowi w intymny świat tworzony przez charakter i nastrój poszczególnych utworów, bardzo świadomie przez artystkę interpretowanych.
Ważnym elementem jest dla niej brzmienie całości zespołu, w który stara się wtopić swoim pastelowo brzmiącym głosem, scalając tym samym partie wszystkich instrumentów w jednolitą, aksamitną całość.
Inga Lewandowska jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Wokalistów Jazzowych w Zamościu (1994). Występowała na wielu festiwalach w Polsce, m. in.: Jazz Jamboree (Warszawa), Jazz nad Odrą (Wrocław), Jazz w Muzeum (Ostrów Wielkopolski), Jazztopad (Wrocław), Chopin i Jego Europa (Warszawa), Trans Vocale (Słubice); oraz poza granicami kraju: Europeas Jazz 2003 - Polish Jazz Week (Graz, Austria), Central European Jazz Festival (Rzym, Włochy), Jazz Festival (Tel Aviv, Izrael), Konzert Sommer im Englishen Garten (Berlin, Niemcy), Jazz in Duesseldorf (Niemcy), Festival of Polish Culture (Edmonton, Kanada).
W roku 2000 zaproszona została do udziału w widowisku słowno - muzycznym RADIO PAMIĘĆ (muzyka - Edward Pałłasz, słowa - Jarosław Iwaszkiewicz, opracowanie muzyczne - Kuba Stankiewicz) wyreżyserowanym przez Janusza Kukułę - wybitnego poetę, pisarza, wieloletniego reżysera i dyrektora Teatru Polskiego Radia. Widowisko odbyło się 01.11.2000 z okazji 75 - lecia Polskiego Radia. Koncert transmitowany był przez Program Pierwszy Polskiego Radia.
W czerwcu 2003 roku została zaproszona do udziału w światowej rangi festiwalu CENTURY OF SONG - RUHR TRIENNALE (Duisburg, Niemcy), poświęconego twórczości wybitnego francuskiego kompozytora - Michaela Legranda.
Inga Lewandowska miała okazję współpracować z czołówką polskiej sceny jazzowej, m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Zbigniewem Jaremko, Ewą Bem, Wojciechem Młynarskim, Grzegorzem Nagórskim, Piotrem Wojtasikiem, Robertem Majewskim, Jackiem Niedzielą, Kubą Stankiewiczem, Andrzejem Jagodzińskim, Kazimierzem Jonkiszem.
W 2000 roku ukazał się jej album „Ulice Wielkich Miast” zawierający współczesne opracowania piosenek do tekstów Agnieszki Osieckiej, a w roku 2003 dwupłytowy album „Chopin Songbook” ze współczesnymi opracowaniami pieśni Fryderyka Chopina, nagranymi w polskiej i angielskiej wersji językowej.
W jej dyskografii znajdują się również takie tytuły jak: „Coś dla dzieci i nie tylko...” (piosenki skomponowane przez Ingę Lewandowską i Kubę Stankiewicza do słów Janusza Kukuły), „Duke po polsku” (kompozycje Duke’a Ellingtona nagrane w polskiej wersji językowej, w przekładzie Wojciecha Młynarskiego), „Ładna jesteś jak...” (piosenki o Warszawie, nagrane wraz z recytacją Michała Żebrowskiego), „Mały Książę” (muzyka towarzysząca recytacji Michała Żebrowskiego), „Przedszkolaki” (przeboje dla dzieci w nowych aranżacjach) czy „Wiersze Juliana Tuwima” (muzyka towarzysząca recytacji Piotra Fronczewskiego).
W roku 2020 ukazał się nowy autorski album Ingi Lewandowskiej pt. "Przebudzenie".
Szczegółowe informacje o płycie znajdują się w osobnej zakładce.
Od roku 2008 prowadzi klasę wokalną na Wydziale Jazzu znajdującym się przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie, obejmując w roku 2015 stanowisko profesora nadzwyczajnego tejże Uczelni.
W styczniu 2014 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego, nadany jej przez Radę Wydziału Wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
W lutym 2021 uzyskała tytuł profesora, nadany jej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.